Čistenie ozónom

Čistenie ozónom alebo začnite dýchať zdravý a čistý vzduch.

Čistý vzduch je luxus

Investovať do vlastného zdravia sa v mnohých prípadoch zdá tak trochu banálne. Rozmýšľame nad tým až v momente, keď príde k najhoršiemu. Každý druh prevencie by však mal byť vítaným. Prioritou každého z nás by malo byť práve zdravie. Dýchať čerstvý a čistý vzduch je skutočne vzácnosť. A uvedomujeme si to? Viac ako 90 % ľudí na celom svete dýcha znečistený vzduch. Hovorí o tom posledný zverejnený model kvality ovzdušia OSN z roku 2016. Presne 92 % ľudí dýcha vzduch, ktorý je pod limitom určeným WHO – Svetovou zdravotníckou organizáciou. Šesť a pol milióna ľudí ročne zomrie na závažné respiračné ochorenia a ďalší sa nimi trápia desiatky rokov.

 

Iba slabých 8 % svetovej populácie môže povedať, že vedia, čo znamená skutočne hlboký nádych. Čistý vzduch teda môžeme pokojne označiť za vzácnu komoditu. Najčistejší vzduch nájdete na opačnej strane zemegule. Nový Zéland a Austrália majú najvyššiu koncentráciu čistého vzduchu v porovnaní s ostatnými krajinami sveta. Chcete skutočne vedieť, aké to je dýchať čistý a kvalitný vzduch? Chcete dopriať Vám i Vašej rodine bývanie v zdravom prostredí? Čistenie vzduchu ozónom je tou najlepšou možnosťou!

OZÓN – O3

Ozón je plynná látka, ktorá je prirodzenou súčasťou vzduchu, ktorý bežne dýchame. Jeho chemická skratka O3 vypovedá o tom, že tento plyn sa skladá z troch atómov kyslíka. Ozón ako plyn má kvalitné dezinfekčné a antioxidačné účinky. Zároveň ide o silné prírodné činidlo, ktoré je mnohonásobne viac účinné, no zároveň šetrnejšie ako napríklad chlór. Vzniká pri pôsobení elektrického výboja počas búrky, pôsobením UV žiarenia, keď sa molekuly kyslíka štiepia a vytvárajú ozónové zlúčeniny. Najčastejší spôsob vzniku ozónu je pri pôsobení UV žiarenia a znečisteného ovzdušia. Vytvára sa prízemný smog, ktorý je pri vysokej koncentrácii zdraviu škodlivý.

Náš ozón – vďaka ti, Tesla

Žiadne búrky, hromy, blesky. My vytvárame ozón za pomoci vysokokvalitných generátorov ozónu vyrábaných na Slovensku. UV žiarením generátor pôsobí na molekuly kyslíka, ktoré štiepi a vytvára atómy kyslíka. Ich zlúčením sa vytvárajú molekulové zlúčeniny v podobe účinného ozónu O3. Zaujímavosťou je, že prvý generátor produkovaného ozónu si dal patentovať srbský génius Nikola Tesla ešte v roku 1896.

Dôvody, prečo práve čistenie ozónom

 • Čistenie ozónom je ideálnym riešením pre ľudí s alergiou.
 • Ide o silný prírodný antioxidant, ktorý je mnohonásobne
  účinnejší ako dezinfekčné prostriedky na princípe chlóru.
 • Je likvidátorom mikroorganizmov, baktérií, plesní a škodlivých
  patogénov a to bezprostredne po aplikácii ozónu.
 • Účinnosť dezinfekcie vykonanej ozónom je približne 99,99%.
 • Ide o ekologicky bezpečný a k zdraviu šetrný spôsob
  dezinfekcie na rozdiel od iných chemických prípravkov.
 • Nezanecháva po sebe žiadne stopy.
 • Zabezpečíte si tým prevenciu a zdravé dýchanie v jednom.
 • Jeho využitie je veľmi široké. Od interiérov miestností až po
  ventilačné systémy budov či klimatizačných zariadení
  dopravných prostriedkov.
 • Eliminuje široké spektrum pachov vrátane cigaretového dymu,
  zvierat, zatuchlín či iných biologických a chemických pachov.

Ozón je likvidátorom škodlivých mikroorganizmov, nepríjemných pachov, vírusov či plesní. I keď je ozón prirodzenou súčasťou vzduchu, ktorý dýchame, pri práci s ním treba dbať na správnu koncentráciu.

Kde sa využíva dezinfekcia alebo čistenie ozónom?

Alebo skôr, kde nie?

Čistenie ozónom je možná v zásade kdekoľvek si to okolnosti vyžadujú. Vlastnosti ozónu sú z hľadiska dezinfekcie a čistenia vzduchu veľmi účinné. Účinnosť čistenia ozónom však závisí aj od individuálnych faktorov daného priestoru. Doba aplikácie ozónu ako i intenzita sa môže líšiť. Najčastejšie však ide o priestory ako:

 • Nemocnice a čakárne
 • Veterinárne kliniky
 • Nákupné centrá
 • Kancelárske priestory
 • Vozidlá verejnej dopravy
 • Interiéry vozidla
 • Byty a rodinné domy
 • Posilňovne a telocvične
 • Reštaurácie a bary
 • Hotely a penzióny
 • Márnice a krematóriá
 • Plavárne a kúpaliská
cistenie ozonom autoservis cars presov

Proces dezinfekcie – ozonizácie

Aplikácia ozónu a proces dezinfekcie je v zásade veľmi jednoduchý. Samotný generátor po zapnutí začína pracovať so vzduchom v priestore a už po niekoľkých minútach začína vytvárať molekuly ozónu, ktoré distribuuje do celého priestoru. Ideálne je generátor umiestniť na vyvýšené miesto, keďže ozón je ťažší ako vzduch. Ako plynná látka sa dostane na takmer každé miesto. Predstaviť si ozón môžete ako dym, no s tým rozdielom, že ozón má mierne modrastú farbu. Po určitej dobe ozonizácie, ktorá sa v závislosti od veľkosti priestoru môže líšiť, sa klient môže presvedčiť o samotných výsledkoch.

cistenie ozonom maly stroj autoservis cars presov

Ozón a jeho účinky na človeka

Prítomnosť molekúl ozónu vo vzduchu dokáže ľudský čuch rozpoznať veľmi jednoducho. Koncentrácia pritom vôbec nemusí byť vysoká. Prítomnosť ozónu v nízkej koncentrácii nie je pre človeka nijakým spôsobom nebezpečná. Pri ozonizácii s vyššou koncentráciou je však nutné, aby v danom priestore neboli prítomní ľudia, zvieratá ani rastliny. Môže spôsobovať bolesť hlavy, závrate, nevoľnosť, pálenie očí či podráždenie dýchacích ciest.

 

Samotný ozón je však plynnou látkou, ktorá sa v priebehu niekoľkých minút rozkladá späť na zlúčeniny kyslíka. Po samotnej aplikácii teda človeku nehrozí žiadne bezprostredné nebezpečenstvo.

 

Zároveň má priaznivé účinky na kvalitu vody, predovšetkým z hľadiska likvidácie parazitov a plesní. Ide o najekologickejší spôsob dezinfekcie za určitých bezpečnostných opatrení. Ozón takisto nijakým spôsobom nemá vplyv na chod elektrických spotrebičov.

Konkrétne účinky ozonizácie

Samozrejme, spomínali sme, že ozón ničí mikroorganizmy, baktérie, plesne a rôzne iné patogény. Takisto eliminuje nepríjemné zápachy biologického i chemického pôvodu. Tu sú niektoré druhy organizmov, ktoré samotný ozón eliminuje:

Vírusy

Adenovirus (type 7a)
Bacteriophage (E.coli)
Coxackie A9, B3, & B5
Cryptosporidium
Echovirus 1, 5, 12, &29
Encephalomyocarditis
Hepatitis A
HIV
GD V11 Virus
Onfectious hepatitis
Influenza
Legionella pneumophila
Polio virus
(Poliomyelitus) 1, 2 & 3
Rotavirus

Plesne

Aspergillus candidus, flavus
(yellowish-green)
Aspergillus glaucus, niger a terreus
saitoi & oryzac
Botrytis allii
Colletotrichum lagenarium
Fusarium oxysporum
Grotrichum
Mucor recomosus A & B
(white-gray)
Mucor piriformis

Baktérie

Achromobacter butyri NCI-9404
Aeromonas harveyi NC-2
Aeromonas salmonicida NC-1102
Bacillus anthracis
Bacillus cereus
B. coagulans
Bacillus globigii, licheniformis, megatherium sp. a paratyphosus

Ozón útočí na bunkovú stenu baktérie a tým deštruktívne narúša jej štruktúru, čo má za následok jej rozpad. V závislosti od druhu baktérie sa líši aj čas jej zničenia, zvyčajne je to od 1 do 10 sekúnd.

 

„Čistota – kus života“

Dýchajte zdravo, žite zdravo

Neexistuje nič dôležitejšie v našom živote ako vzduch, ktorý dýchame. Poučky a definície o tom, ako je vzduch pre nás dôležitý a že bez neho by v zásade život ani nebol, opakovať určite nemusíme. Preto je čistenie ozónom jednou z najefektívnejších spôsobov ako sa zbaviť vírusov, baktérií a plesní.

 

Planéta nám dáva neporovnateľne viac, ako jej my dokážeme vrátiť. Niekedy nie je na škodu len tak jej poďakovať a veriť, že ešte dlho bude tolerovať naše maniere. Dopriať si hlboký nádych kyslíka do pľúc je niečo, čo berieme ako samozrejmosť. Pritom ani netušíme, aký vzduch dýchame. Každý nádych a výdych je darom. Doprajme našim pľúcam skutočne kvalitný a čistý vzduch, ktorý už o pár rokov môže byť minulosťou. Ozónové generátory sú tu práve preto, aby kvalita vzduchu bola taká, akú príroda pôvodne chcela. Pozastavte sa nad tým, pretože behať je vzácne, no niekedy je problém chytiť ten správny dych.

 

„Život je len o nádychu a výdychu.“

Objednať sa na čistenie ozónom môžete telefonicky na +421 948 032 326 alebo e-mailom carspresov@gmail.com

Tešíme sa na vašu návštevu.

© 2023 carspresov.sk, Všetky práva vyhradené.